Pryžová těsnění jsou na trhu vůči ostatním materiálům zastoupena v největším poměru

Pryžová těsnění jsou na trhu vůči ostatním materiálům zastoupena v největším poměru

Každopádně tato technická terminologie nezná slitování a v této oblasti se budete dorozumívat prostřednictvím ustáleného výrazu „pryž“. Tento specifický materiál se využívá zejména pro různé těsnící prvky. Jsou to těsnící kroužky hřídelí známé jako „gufera“, manžety do pneumatických nebo hydraulických válců,těsnícívíka různých nádob včetně tlakových hrnců, těsnění okenních rámů, dveří automobilů, těsnící díly uvnitř spotřebního zboží – praček, chladniček a mnoha dalších výrobků.
Pryž se také využívá jako tlumič vibrací a nárazů, např. ve formě mechanických dorazů, nebo tzv. silentbloků, či speciálních desek ve stavebních konstrukcích. Nesmíme také zapomínat na pneumatiky a duše osobních vozů, motocyklů, a jízdních kol.

profil

Jaké známe druhy pryžových materiálů

Pryž pro mechanické namáhání SBR– vykazuje dobrou odolnost vůči otěru a práci při teplotách do 80 stupňů Celsia.

Odolná pryž vůči mazivu NBR– odolává tukům a olejům a používá se především ve strojírenství, v automobilovém průmyslu, a v další průmyslové výrobě. Pryže označované jako „NBR super“ odolávají působení benzínu.

Materiál odolný vůči UV záření a povětrnostním vlivům EPDM– je určen pro venkovní prostředí, snáší teploty do 120 stupňů a životnost této pryže je zhruba 10 let. U některých starých automobilů ve výplních rámečků zrcátek a skel je pryž sice ztvrdlá, nicméně se nerozpadá a vydrží plnit svůj účel třeba i 40 let. Tyto materiály ovšem neodolávají olejům a benzínu.

Přírodní materiál NR– jedná se o potravinářskou pryž, která je velmi houževnatá a zároveň pružná.

Silikon VMQ– speciální silikonová pryž má velké teplotní rozmezí jejího využití, které sahá od -70 stupňů až k + 200 stupňům. Je odolná vůči UV záření, působení horké páry, chemikáliím, a všem druhům potravin. Z tohoto důvodu se využívá v potravinářské výrobě, v domácnostech, a také v lékařství.

těsnení

Viton FKM (FPM)– jedná se o speciální druh pryže, velmi odolné vůči chemickým látkám, olejům, tukům, teplotám do 250 stupňů, a dokonce i přímému ohni. Materiál pouze neodolává ketonům a esterům. Vyrábí se pod obchodní značkou, jejíž licence náleží firmě Du Point Comp.

Comments are closed.