Umělý kámen si oblibu získal především zásluhou svých specifických vlastností

Umělý kámen si oblibu získal především zásluhou svých specifických vlastností

Umělý kámen luminta se vyrábí z pískových nebo kamenitých drtí, které se spojují speciální přísadou ve formě umělých pryskyřic nebo lepidel na bázi cementové moučky. Do vzniklé směsi se přidávají u některých výrobků drcené pigmentační složky, případně droboučké úlomky křemičitého skla. Směs se pak odlévá do forem – těch jsou stovky druhů a většinou kopírují tvar skutečných kamenů nalezených v přírodě. Některé směsi mohou být dodatečně barveny a na závěr se hotový výrobek podrobí zrání. Buď zraje několik dnů na vzduchu, nebo se tento proces urychlí v sušičce.

kámen

Vzniklá směs se nechá vytvrdnout a vzniká kompaktní tvar, poměrně pevný a odolný vůči povětrnostním vlivům. Někdy se mu také říká „konglomerát“, nebo tvrzený kámen. Právě schopnost odolávat slunečním paprskům, působení dešťových srážek, sněhu, působení mrazu a zvětrávání z něj činí ideální výchozí surovinu pro budování plotů, pro obklady fasád domů a technických staveb, pro výstavbu zdí a příček, venkovních teras, nebo obložení zahradních bazénů.
Tento specifický materiál se využívá i k výzdobě interiérů, záleží pochopitelně na osobitém vkusu každého z nás. V současné době jsou na trhu desítky různých dekorů a tvarů, které jsou často k vidění v podobě recepčních a barových pultů, poměrně běžně se s ním obkládají stěny, podlahy, koupelny a sprchové kouty, nahrazuje dokonce i kuchyňské desky nebo parapety.

umělý kámen

Proč si tento obkladový materiál získal velkou oblibu

  • Především svým vzhledem, který nepřeberným množstvím tvarů, vzorů, barev a povrchů předčí pravý kámen. Vzhledově zároveň nepůsobí jako laciná imitace, přitom je cenově přijatelný.
  • Je velice kompaktní a tvrdý, vzhledem k tomu, že je spojen kompozitní pryskyřicí. Životnost se odhaduje na desítky let.
  • Je omyvatelný a odolný vůči tvorbě skvrn, např. od kávy, červeného vína, přírodních olejů, kofoly apod.
  • Nepodporuje množení bakterií, na rozdíl od přírodního kamene.
  • Snadno se udržuje a čistí syntetickými i přírodními prostředky.
  • Jednoduše se opracovává – řeže, brousí a leští.

Comments are closed.